Stránky

úterý 3. června 2014

Výlet do Grimstadu a Arendalu

Město Arendal se v poslední době stalo o něco známější, díky animované pohádce Frozen (Ledové Království), která si nicméně pouze propůjčila název pro své království. Samotné městečko v pohádce bylo ztvárněno podle Trondheimu.

A když už píši o pohádce, nemůžu zvídavého čtenáře, který Frozen ještě neviděl, ošidit o oficiální trailer :)


Na výlet jsme se vydali z Kristiansandu a po cestě jsme se zastavili i v Grimstadu, kde sídlí menší část Univerzity Agder. A tak jsme se museli podívat i tam.


Naše první zastávka - Grimstad, je poměrně malé městečko, nicméně i tam se našla turisticky zajímavá místa. Nejprve jsme se vydali k místnímu dřevěnému kostelu na Kirkeheiu (v překladu "kostelní kopec"), pak jsme zamířili na vyhlídku Binabben. Nakonec jsme se samozřejmě museli podívat i do samotného města, kde jsme viděli pomník Henrika Johana Ibsena, norského dramatika a básníka. Ibsen v Grimstadu žil od svých patnácti do zhruba dvaadvaceti let a napsal zde své první básně.

Zajímavá místa v Grimstadu

Výhled na moře z Kirkeheiy

Grimstadský kostel


Pohked z vyhlídky Binabben

Ibsenův pomník
Po prohlídce města jsme konečně zamířili do Arendalu, kde jsme dostali poměrně podrobný výklad o městě. Arendal byl v 19. století významným centrem lodní dopravy. Na bohatství získal díky těžbě dřeva, hornictví a hutnictví železa. Původní město bylo celé ze dřeva, nicméně ho zachvátil požár a zachránila se jen malá část u pobřeží, která byla tehdy oddělena od zbytku města vodním kanálem, což ji zachránilo. Budovy zde byly postaveny na jakýchsi trámech zapuštěných v mořském dně. Později se pod tyto budovy navezly kameny, především z Dánska a dnes už se tyto domy dávno nacházejí na pevné zemi. Prošli jsme tuto část města a dokonce jsme se podívali i do původní radnice - velké bílé několikapatrové (v Norsku 2. největší) dřevěné budovy, kde jsou v horním patře vystaveny obrazy všech významných bohatých osob, které se nějak podílely na rozvoji Arendalu a pomoci jeho chudým občanům. Na zdech sotva najdete volné místo, obrazy jsou všude, jeden vedle druhého. Prohlídku jsme ukončili u působivého Arendalského kostela z druhé poloviny 19. století. Přitom je to na tomto místě už třetí kostel. První kostel, ve tvaru Y byl postaven ještě před tím, než Arendal získal statut města roku 1723. Jiný, osmiboký kostel byl postaven zhruba o století později. Dnešní kostel (Trefoldighetskirken Arendal - Kostel Nejsvětější Trojice Arendal) v gotické obnově křížového kostela, byl otevřen v roce 1888.

Loděnice

Původní dřevěné budovy
Místo téhle silnice bylo dřív moře
Trefoldighetskirken ArendalCelý výlet jsme zakončili okružní plavbou kolem Arendalu. Bohužel nás ale lehce zradilo počasí, sluníčko se schovalo a celou plavbu byla hrozná zima. Nicméně výlet to byl zajímavý, Arendal určitě stojí za navštívení :)


Žádné komentáře:

Okomentovat